Bourns Inc. MG1608-800Y
Part No.:
MG1608-800Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MG1608-800Y.pdf
Description:
FERRITE BEAD 80 OHM 0603 1LN
Shipping
MG1608-800Y Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
MG
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power, Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
80 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
300mA
DC Resistance (DCR) (Max):
300mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)