Bourns Inc. MF-USML400/12-2
Part No.:
MF-USML400/12-2
Datasheet:
MF-USML400/12-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 12V 4A 1210
Shipping
MF-USML400/12-2 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-USML/X
Product Status:
Active
Voltage - Max:
12V
Current - Hold (Ih) (Max):
4 A
Current - Trip (It):
8 A
Current - Max:
50 A
Resistance - Initial (Ri) (Min):
2 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
18 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.047" (1.20mm)