Bourns Inc. MF-USML200/12-2
Part No.:
MF-USML200/12-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
MF-USML200/12-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 12V 2A 1210
Shipping
MF-USML200/12-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
1210 (3225 Metric), Concave
Series:
Multifuse®, MF-USML/X
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
12V
Current - Hold (Ih) (Max):
2 A
Current - Trip (It):
4 A
Current - Max:
50 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
40 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.031" (0.80mm)