Bourns Inc. MF-USHT125KX-2
Part No.:
MF-USHT125KX-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
MF-USHT125KX-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 12V 1.25A 1210
Shipping
MF-USHT125KX-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
1210 (3225 Metric), Concave
Series:
Multifuse®, MF-USHT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
12V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.25 A
Current - Trip (It):
3.75 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
300 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.063" (1.60mm)