Meritek MFT6N48T252
Part No.:
MFT6N48T252
Manufacturer:
Meritek
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
Datasheet:
MFT6N48T252.pdf
Description:
MOSFET N 60V 48A 188W TO-252
Shipping
MFT6N48T252 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Meritek
Series:
Package/Case:
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
48A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
21 nC @ 50 V
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1290 pF @ 50 V