Bourns Inc. MF-SMHT160-2
Part No.:
MF-SMHT160-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2-SMD
Datasheet:
MF-SMHT160-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.6A 2SMD
Shipping
MF-SMHT160-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
2-SMD
Series:
Multifuse®, MF-SMHT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.6 A
Current - Trip (It):
3.2 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
150 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.374" L x 0.234" W (9.50mm x 5.94mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.118" (3.00mm)