Bourns Inc. MF-SM150-2-99
Part No.:
MF-SM150-2-99
Datasheet:
MF-SM150-2-99.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2SMD
Shipping
MF-SM150-2-99 Specifications
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
15V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.5 A
Current - Trip (It):
3 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
250 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.344" L x 0.264" W (8.75mm x 6.71mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.118" (3.00mm)