Bourns Inc. MF-SM100/33-2-99
Part No.:
MF-SM100/33-2-99
Datasheet:
MF-SM100/33-2-99.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2SMD
Shipping
MF-SM100/33-2-99 Specifications
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
33V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
120 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
410 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.214" W (7.31mm x 5.44mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.118" (3.00mm)