Bourns Inc. MF-RX375/72-2-99
Part No.:
MF-RX375/72-2-99
Datasheet:
MF-RX375/72-2-99.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL
Shipping
MF-RX375/72-2-99 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-RX/72
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
3.75 A
Current - Trip (It):
7.5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
24 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.926" L x 0.122" W (23.51mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.161" (29.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)