Bourns Inc. MF-RX300/72-2-14
Part No.:
MF-RX300/72-2-14
Datasheet:
MF-RX300/72-2-14.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
Shipping
MF-RX300/72-2-14 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-RX/72
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
6 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
19.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.814" L x 0.122" W (20.67mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.839" (21.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)