Bourns Inc. MF-RX250/72-0
Part No.:
MF-RX250/72-0
Datasheet:
MF-RX250/72-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 2.5A RADIAL
Shipping
MF-RX250/72-0 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-RX/72
Product Status:
Active
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
2.5 A
Current - Trip (It):
5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
15.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
130 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.839" L x 0.122" W (21.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.039" (26.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)