Bourns Inc. MF-RX160/72-0-14
Part No.:
MF-RX160/72-0-14
Datasheet:
MF-RX160/72-0-14.pdf
Description:
FUSE PTC RESETTABLE
Shipping
MF-RX160/72-0-14 Specifications
Series:
MF-RX/72
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.6 A
Current - Trip (It):
3.2 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
11.4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
Size / Dimension:
0.642" L x 0.122" W (16.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.839" (21.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)