Bourns Inc. MF-RX135-2
Part No.:
MF-RX135-2
Datasheet:
MF-RX135-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL
Shipping
MF-RX135-2 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-RX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.35 A
Current - Trip (It):
2.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
9.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
120 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
300 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.483" L x 0.122" W (12.26mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.718" (18.26mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)