Bourns Inc. MF-RX110/72-0-14
Part No.:
MF-RX110/72-0-14
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RX110/72-0-14.pdf
Description:
FUSE PTC RESETTABLE
Shipping
MF-RX110/72-0-14 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
MF-RX/72
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
8.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.427" L x 0.122" W (10.84mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.662" (16.84mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)