Bourns Inc. MF-RX075/72-AP
Part No.:
MF-RX075/72-AP
Datasheet:
MF-RX075/72-AP.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 72V 750MA RADIAL
Shipping
MF-RX075/72-AP Specifications
Series:
MF-RX/72
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
6.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
Size / Dimension:
0.409" Dia x 0.122" W (10.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)