Bourns Inc. MF-RX030/72-0-17
Part No.:
MF-RX030/72-0-17
Datasheet:
MF-RX030/72-0-17.pdf
Description:
PTC RESETTABLE 0.3A 72V RADIAL L
Shipping
MF-RX030/72-0-17 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-RX/72
Packaging:
Bulk
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
72V
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Current - Trip (It):
600 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
760 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
2.1 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Size / Dimension:
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.528" (13.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)