Bourns Inc. MF-RM033/240-2
Part No.:
MF-RM033/240-2
Datasheet:
MF-RM033/240-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 240V 330MA RADIAL
Shipping
MF-RM033/240-2 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
240V (265V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
330 mA
Current - Trip (It):
740 mA
Current - Max:
4.5 A
Time to Trip:
21 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
770 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
2.6 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.449" L x 0.150" W (11.40mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.114" (2.90mm)