Bourns Inc. MF-RM025/240-0
Part No.:
MF-RM025/240-0
Datasheet:
MF-RM025/240-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 240V 250MA RADIAL
Shipping
MF-RM025/240-0 Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
240V (265V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
250 mA
Current - Trip (It):
560 mA
Current - Max:
3.5 A
Time to Trip:
18.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
1.3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
3.8 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.150" W (10.00mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.114" (2.90mm)