Bourns Inc. MF-RM008/240-2
Part No.:
MF-RM008/240-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RM008/240-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 240V 80MA RADIAL
Shipping
MF-RM008/240-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Multifuse®, MF-RM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
240V (265V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
80 mA
Current - Trip (It):
190 mA
Current - Max:
1.2 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
7.4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
26 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.508" (12.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.114" (2.90mm)