Bourns Inc. MF-RM005/240-0
Part No.:
MF-RM005/240-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RM005/240-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 240V 50MA RADIAL
Shipping
MF-RM005/240-0 Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Multifuse®, MF-RM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
240V (265V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Trip (It):
120 mA
Current - Max:
1 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
18.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
65 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.508" (12.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.114" (2.90mm)