Bourns Inc. MF-RHT700-2-14
Part No.:
MF-RHT700-2-14
Datasheet:
MF-RHT700-2-14.pdf
Description:
PTC 7.0A 16V RADIAL LEADED HI-TE
Shipping
MF-RHT700-2-14 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-RHT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
7 A
Current - Trip (It):
13 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
25 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.862" (21.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)