Bourns Inc. MF-RHT1300-2-14
Part No.:
MF-RHT1300-2-14
Datasheet:
MF-RHT1300-2-14.pdf
Description:
PTC 13.0A 16V RADIAL LEADED HI-T
Shipping
MF-RHT1300-2-14 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
13 A
Current - Trip (It):
24 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
13 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
4.1 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
10 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.925" L x 0.142" W (23.50mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):
1.130" (28.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)