Bourns Inc. MF-RHT1100-0
Part No.:
MF-RHT1100-0
Datasheet:
MF-RHT1100-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Shipping
MF-RHT1100-0 Specifications
Packaging:
Bag
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
11 A
Current - Trip (It):
20 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
11 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5.5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
13 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.028" (26.10mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)