Bourns Inc. MF-RHT1000-0-14
Part No.:
MF-RHT1000-0-14
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RHT1000-0-14.pdf
Description:
PTC 10.0A 16V RADIAL LEADED HI-T
Shipping
MF-RHT1000-0-14 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Multifuse®, MF-R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
10 A
Current - Trip (It):
18.5 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
9 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
6.2 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
15 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.051" (26.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)