Bourns Inc. MF-RHS1200-0
Part No.:
MF-RHS1200-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RHS1200-0.pdf
Description:
FUSE PTC RESET 12.0A 16V
Shipping
MF-RHS1200-0 Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Multifuse®, MF-RHS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
12 A
Current - Trip (It):
24 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
12.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
0.0035 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
0.0077 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.685" L x 0.142" W (17.40mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):
1.098" (27.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)