Bourns Inc. MF-RG300-0-14
Part No.:
MF-RG300-0-14
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RG300-0-14.pdf
Description:
PTC RESETTABLE 3.0A 16V RADIAL L
Shipping
MF-RG300-0-14 Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Multifuse®, MF-RG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
5.1 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
38 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
97.5 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.280" L x 0.118" W (7.10mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)