Bourns Inc. MF-RG300-0
Part No.:
MF-RG300-0
Datasheet:
MF-RG300-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 3A RADIAL
Shipping
MF-RG300-0 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-RG
Product Status:
Active
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
5.1 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
38 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
97.5 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.118" W (7.10mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)