Bourns Inc. MF-RG1100-0-14
Part No.:
MF-RG1100-0-14
Datasheet:
MF-RG1100-0-14.pdf
Description:
PTC RESETTABLE 11A 16V RADIAL LE
Shipping
MF-RG1100-0-14 Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
11 A
Current - Trip (It):
18.7 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
3.7 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
8.9 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)