Bourns Inc. MF-RG1000-0-14
Part No.:
MF-RG1000-0-14
Datasheet:
MF-RG1000-0-14.pdf
Description:
PTC RESETTABLE 10A 16V RADIAL LE
Shipping
MF-RG1000-0-14 Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
10 A
Current - Trip (It):
17 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
4 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
10.2 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.854" (21.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)