Bourns Inc. MF-RG1000-0
Part No.:
MF-RG1000-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-RG1000-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Shipping
MF-RG1000-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Multifuse®, MF-RG
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
10 A
Current - Trip (It):
17 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
4 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
10.2 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.854" (21.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)