Bourns Inc. MF-R700-2-14
Part No.:
MF-R700-2-14
Datasheet:
MF-R700-2-14.pdf
Description:
PTC RESETTABLE 7.0A 30V RADIAL L
Shipping
MF-R700-2-14 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
7 A
Current - Trip (It):
14 A
Current - Max:
40 A
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
30 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.870" L x 0.118" W (22.10mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.173" (29.80mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)