Bourns Inc. MF-R300-AP-14
Part No.:
MF-R300-AP-14
Datasheet:
MF-R300-AP-14.pdf
Description:
PTC RESETTABLE 3.0A 30V RADIAL L
Shipping
MF-R300-AP-14 Specifications
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
6 A
Current - Max:
40 A
Resistance - Initial (Ri) (Min):
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Size / Dimension:
0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.720" (18.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)