Bourns Inc. MF-R300-2-14
Part No.:
MF-R300-2-14
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-R300-2-14.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Shipping
MF-R300-2-14 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Multifuse®, MF-R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
6 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
10.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.720" (18.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)