YAGEO MFR-25FBF52-27R4
Part No.:
MFR-25FBF52-27R4
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
MFR-25FBF52-27R4.pdf
Description:
RES 27.4 OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
MFR-25FBF52-27R4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
MFR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
27.4 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)