Bourns Inc. MF-R135-0-99
Part No.:
MF-R135-0-99
Datasheet:
MF-R135-0-99.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 1.35A RADIAL
Shipping
MF-R135-0-99 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.35 A
Current - Trip (It):
2.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
7.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
65 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
170 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.350" Dia x 0.118" T (8.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.744" (18.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)