YAGEO MFR-12FRF52-10K
Part No.:
MFR-12FRF52-10K
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
MFR-12FRF52-10K.pdf
Description:
RES 10K OHM 1% 1/6W AXIAL
Shipping
MFR-12FRF52-10K Specifications
Manufacturer:
YAGEO
Series:
MFR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.167W, 1/6W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)