Bourns Inc. MF-R1100-AP
Part No.:
MF-R1100-AP
Datasheet:
MF-R1100-AP.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Shipping
MF-R1100-AP Specifications
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
11 A
Current - Trip (It):
22 A
Current - Max:
100 A
Resistance - Initial (Ri) (Min):
3 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
14 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.953" L x 0.118" W (24.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.295" (32.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)