Bourns Inc. MF-R075/90-AP
Part No.:
MF-R075/90-AP
Datasheet:
MF-R075/90-AP.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 90V 750MA RADIAL
Shipping
MF-R075/90-AP Specifications
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Max:
90V
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.5 A
Current - Max:
10 A
Resistance - Initial (Ri) (Min):
370 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1.65 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.409" Dia x 0.122" T (10.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)