Bourns Inc. MF-R075/90-2-17
Part No.:
MF-R075/90-2-17
Datasheet:
MF-R075/90-2-17.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 90V 750MA RADIAL
Shipping
MF-R075/90-2-17 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
90V
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.8 A
Current - Max:
10 A
Resistance - Initial (Ri) (Min):
370 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
750 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.469" Dia x 0.142" T (11.90mm x 3.60mm)
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)