Bourns Inc. MF-R055/90-2-17
Part No.:
MF-R055/90-2-17
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-R055/90-2-17.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 90V 550MA RADIAL
Shipping
MF-R055/90-2-17 Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Multifuse®, MF-R/90
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
90V
Current - Hold (Ih) (Max):
550 mA
Current - Trip (It):
1.4 A
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
60 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
450 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
900 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.429" Dia x 0.142" T (10.90mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)