Bourns Inc. MF-R040-2-17
Part No.:
MF-R040-2-17
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
MF-R040-2-17.pdf
Description:
PTC RESETTABLE 0.4A 60V RADIAL L
Shipping
MF-R040-2-17 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
Multifuse®, MF-R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
400 mA
Current - Trip (It):
800 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
3.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
520 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1.29 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.539" (13.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)