Bourns Inc. MF-R015/600-F-0
Part No.:
MF-R015/600-F-0
Datasheet:
MF-R015/600-F-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
Shipping
MF-R015/600-F-0 Specifications
Voltage - Max:
250V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Trip (It):
300 mA
Current - Max:
3 A
Resistance - Initial (Ri) (Min):
7 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
22 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.531" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.496" (12.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)