Bourns Inc. MF-R015/600-0
Part No.:
MF-R015/600-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Box
Datasheet:
MF-R015/600-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
Shipping
MF-R015/600-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Box
Series:
Multifuse®, MF-R/600
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
250V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Trip (It):
300 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
22 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.531" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.496" (12.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)