Bourns Inc. MF-PSML075-2
Part No.:
MF-PSML075-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
0805 (2012 Metric), Concave
Datasheet:
MF-PSML075-2.pdf
Description:
PTC 0.75A 6V SMD 0805 LOW-OHMIC
Shipping
MF-PSML075-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
0805 (2012 Metric), Concave
Series:
Multifuse®, MF-PSML
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
6V
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.5 A
Current - Max:
50 A
Time to Trip:
300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
300 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.60mm)