Bourns Inc. MF-PSHT016KX-2
Part No.:
MF-PSHT016KX-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
0805 (2012 Metric), Concave
Datasheet:
MF-PSHT016KX-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 160MA 0805
Shipping
MF-PSHT016KX-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
0805 (2012 Metric), Concave
Series:
Multifuse®, MF-PSHT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
160 mA
Current - Trip (It):
800 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
700 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
6 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.031" (0.80mm)