3M MFP-1/16-48"-CLEAR-250 PCS
Part No.:
MFP-1/16-48"-CLEAR-250 PCS
Manufacturer:
3M
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
MFP-1/16-48"-CLEAR-250 PCS.pdf
Description:
HEATSHRINK 1/16-48" CLEAR 1=1PC
Shipping
MFP-1/16-48"-CLEAR-250 PCS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
MFP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.031" (0.79mm)
Recovered Wall Thickness:
0.010" (0.25mm)
Material:
Polyvinylidene Fluoride (PVDF), Irradiated
Features:
Abrasion and Cut Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Fuel Resistant, Solvent Resistant
Color:
Clear
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)