Bourns Inc. MF-NSML260/12-2
Part No.:
MF-NSML260/12-2
Datasheet:
MF-NSML260/12-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 12V 2.6A 1206
Shipping
MF-NSML260/12-2 Specifications
Series:
Multifuse®, MF-NSML/X
Voltage - Max:
12V
Current - Hold (Ih) (Max):
2.6 A
Current - Trip (It):
5.2 A
Current - Max:
50 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
4 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
30 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)