Bourns Inc. MF-NSML175/6-2
Part No.:
MF-NSML175/6-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet:
MF-NSML175/6-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 1206
Shipping
MF-NSML175/6-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
1206 (3216 Metric), Concave
Series:
Multifuse®, MF-NSML/X
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
6V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.75 A
Current - Trip (It):
3.5 A
Current - Max:
50 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
6 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
50 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.028" (0.70mm)