Bourns Inc. MF-NSMF050/24X-2
Part No.:
MF-NSMF050/24X-2
Datasheet:
MF-NSMF050/24X-2.pdf
Description:
FUSE RESET PPTC 1206 0.50A/24V
Shipping
MF-NSMF050/24X-2 Specifications
Voltage - Max:
24V
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Current - Trip (It):
1 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
750 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.033" (0.85mm)