Bourns Inc. MF-NSMF025X-2
Part No.:
MF-NSMF025X-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet:
MF-NSMF025X-2.pdf
Description:
PTC RESETTABLE 0.25A 16V SMD 120
Shipping
MF-NSMF025X-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
1206 (3216 Metric), Concave
Series:
Multifuse® freeXpansionTM, MF-NSMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
250 mA
Current - Trip (It):
500 mA
Current - Max:
20 A
Time to Trip:
80 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
450 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
2.3 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.033" (0.85mm)